Hoşgeldin!

Forum sitemize giriş yaparak bilgi paylaşabilir ve tecrübelerinizi insanlara duyurabilirsiniz.

Giriş Yap!

Cumhurbaşkanının 4 milyon dolarlık koltuğu!

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
140,714
Güney Afrika’da geçirdiğim bir kaç hafta, beki de yaşamımın en ilginç ve renkli sayfalarını oluşturdu. Kendi ülkemde beni alabildiğine bunaltan siyasetin, ne yazık ki burada da bizden pek farklı olmayan kısır döngüsüne kapıldım, ama söylemem gerekir, zaman zaman çok eğlenceli öykülerle karşılaştım.

-Duş kafasıyla karikatürize edilen eski Cumhurbaşkanı Zuma’yı anlatmıştın, başka neler oldu ki?

Diye hemen burun kıvırmayın, bu anlatacaklarım çok daha komik, hem de şimdiki Cumhurbaşkanıyla ilgili yeni bir öykü… Buyrun:

Ramaphosa'n%C4%B1n%20%C3%BCnl%C3%BC%20mandas%C4%B1!.jpg


Efendiiiiim, görevdeki Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa (*) aslında milyarder bir işadamı, çeşitli şirketleri, ortaklıkları yoluyla edindiği büyük serveti var, hatta tek başına sahibi olduğu Afrika’daki bütün MC Donalds’lar para basıyor. Başında olduğu ANC’nin de (Milli Özgürlük Partisi) en büyük bağışçılarından biri. O kadar ki, görüştüğüm bir işadamı, “Güney Afrika’da yolsuzluk artık olağan kabul ediliyor, siyahların başında olduğu hükümetler yolsuzlukların efendisi oldu. Ama Ramaphosa çok zengin bir adam olarak iktidara geldi, onun bu işlere karışmasına ihtimal vermiyorduk, ihtiyacı yok ki” dedi.

erdo%C4%9Fan%20ramaphosa.jpg


Evet, nerde kalmıştık? “Koltuk olayı”nı anlatıyordum değil mi?

Cumhurbaşkanı Ramaphosa, “yolsuzluğa batmış, yerleşik sistemi çökmekte olan, yabancı sermayenin artık terk etmekte olduğu, her kurumun başına “ahbap-çavuş” ilişkisiyle yerleştirilen siyahların adeta batırdığı koskoca ülkeyi” yönetmekte zorlanırken, hafta sonlarını geçirdiği Phala Phala adındaki çiftliğinde ilginç bir olay yaşanmış. “Çiftlik çalışanlarından sızan bilgilerle mi oldu?” Bilinmez, bir gün çiftlik 6 kişi tarafından soyulmuş ve Ramaphosa’nın ara sıra dinlendiği, hatta şekerlemeye yattığı “banknotla tıka basa dolu koltuğundaki” paraları çalınmış…

-Ne banknotu ya? Hani biz de bazen yaparız, elimizde bir kaç yüz TL varsa kanepenin yastığının altına sıkıştırırız filan. Öyle bir şey mi?

-Yok canım… Ramaphosa’nın koltuğunda, dikişler sökülerek yerleştirilmiş, sonra tekrar dikilip saklanmış tam 4 milyon dolar varmış… Onu çalmışlar.

-Neeee? Aaaaa, peki ne zaman olmuş bu olay?

-İki yıl önce…

-Şimdi nasıl ortaya çıkmış peki?

-Güney Afrika istihbaratının eski başkanı Arthur Fraser (**) hırsızlık olayını, görüntüler, belgeler, hatta hırsızların itiraflarının yer aldığı kasetlerle polise ihbar etmiş.

-Nasıl yani?

-Nasıl olacak, meğer koltuktaki paraları çalanlar, çiftlik evindeki kameralar yoluyla Ramaphosa tarafından belirlenmiş...

Köşe yazısının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/cumhurbaskaninin-4-milyon-dolarlik-koltugu-79381
 
Üst