Hoşgeldin!

Forum sitemize giriş yaparak bilgi paylaşabilir ve tecrübelerinizi insanlara duyurabilirsiniz.

Giriş Yap!

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Geçmez, “Biz dinin devletin elinden kurtulmasını istiyoruz”

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
143,863
haci-bektas-veli-anadolu-kultur-vakfi-baskani-gecmez-biz-dinin-devletin-elinden-kurtulmasini-istiyoruz.jpg


HABERMAX.Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı. Ercan Geçmez Çekmeköy Cemevinde düzenlenen aşure programına katıldı. Törende konuşan Ercan Geçmez, Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan şeyin birbirini tanımak, ön yargıyı kırmak ve demokratik bir cumhuriyette eşit bir yurttaşlık sağlayabilmek olduğunu söyledi.

VİDEO/HABER/ TIKLA İZLE


Geçmez, “Aleviler ve Alevi örgütleri, yıllardır Türkiye’de anayasa huzurunda eşit yurttaşlığı savunuyorlar. Bunu söylerken de başkalarını kötülemek için söylemiyoruz. Birlikte yaşamanın temel unsuru, anayasadan, laiklikten, demokrasiden uzaklaşan toplumların halini Ortadoğu’da görüyoruz. Onun için Alevilerin cemevinden önce en önemli istekleri birlikte yaşamak. Laik, hukuk devletinde birlikte eşit yaşamayı savunmaktır” diye konuştu. Geçmez geçtiğimiz günlerde Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek bize Alisiz Alevi diyerek meydanlarda nara atan ve gittiği Cemevinde Hz. Ali Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Hacı Bektaş’ı Veli’nin resimlerini kaldırarak minbere oturmasını tavsip etmiyoruz dedi.

Cemevlerinin ibadethane olarak sayılmasıyla ilgili ilk davayı kendilerinin açtığını kaydeden Geçmez, şunları söyledi:

“Vakfımız, bu davayı cemevleri yasal bir statüye kavuşsun diye açtı. Dava, Danıştay 10. Daire’de aleyhimize sonuçlandı. Biz, AİHM’ne gitmeyeceğimizi o gün de söylemiştik, bugün de söylüyorum. Gitmedik de. Bizden sonra dava açanlar AİHM’ne gittiler, karar da çıkardılar. Ancak bunun benim nazarımda bir hükmü yok. Asıl hükmü olan şey Türkiye toplumunun vicdanıdır. Biz bu ülkenin insanlarının vicdanıyla bu sorunu çözeceğiz. Ama bunu kindarlıkla değil, ötekileştirerek değil, birbirimize hürmetle yapacağız.”


IMG_20220814_133055-1024x576.jpg

“Biz dinin devletin elinden kurtulmasını istiyoruz”


Genel Başkan Ercan Geçmez, zorunlu din dersleriyle ilgili davalar da açtıklarını ifade ederek şöyle devam etti: “Bunu açarken bazı arkadaşlar ‘Dinden ne istiyorsunuz’ diye bize saldırmaya başladılar. Biz asla ve asla kimsenin dininden bir şey istemiyoruz. Biz, dinin devletin elinden kurtulmasını istiyoruz. İnsanların vicdanına hapsedilmesini istiyorsunuz. Alevi çocuklar namaz kılmıyorsa onlara namaz kıldırmak, bence psikolojik bir işkencedir. Namaza karşı çıktığımızdan değil. Sünni yurttaşlarımızın ibadetleridir. Onlar için biz gerekirse bunu sağlarız, bedenimizi ortaya koyarız. Ama Alevi çocuklarına zorla başka bir prensibi öğretmek, insan hakları suçudur. Bunu biz başarırız. Kurtuluş varsa bu ülkenin insanlarıyla kurtuluş var.”

Çekmeköy Hacı Bektaş’ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi yöneticisi Abbas Fidan ise Birlik ve beraberlik mesajı verdi. Aşure lokması duasını Dede İlhan Yeşildoğan yaptı.

Çekmeköy Anadolu Kültür Vakfı Cemevi Başkanı Mehmet Yıldız’da programda hazır bulundu. Aşure etkinliğine katılan CHP Çekmeköy ilçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş, CHP 1. Bölge milletvekili aday adayı iş insanı Cem Haydar Bektaş, Hamidiye mahallesi muhtarı Turgay Bozkurt, Mehmet Akif mahallesi muhtarı Sertif Yılmaz ve meclis üyeleri Ünal Bellek, Sami Yayla, ilçe Başkan yardımcısı Hüseyin Turgut katıldı.

IMG_20220814_132935-1024x576.jpg


IMG_20220814_133111-1024x576.jpg


FB_IMG_1660500324323-906x1024.jpg
FB_IMG_1660500321961-1024x768.jpg
FB_IMG_1660500319392-1024x775.jpg

Kaynak : https://www.cumhurhaber.com/haci-be...evletin-elinden-kurtulmasini-istiyoruz/38284/
 
Üst